zasady żółtej strefy rozszerzonej na cały kraj

 

 

W ostatnim czasie każdy dzień przynosi kolejny rekord zakażeń koronawirusem. W odpowiedzi na rozlewającą się falę epidemii rząd zaostrza rygory antycovidowe. - Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas, wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Oznacza to, że ponownie wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczki także na wolnym powietrzu. Pojawiły się również nowe czerwone strefy.

 

Od soboty, 10 października, ponownie będziemy mieli obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie. Zwolnienia dotyczą jedynie osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.


REKREACJA, WYDARZENIA, WESELA

W całym kraju, tak jak dotychczas w strefie żółtej obowiązywać będzie m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. Ale już 17 października wejdą w życie nowe ograniczenia dotyczące imprez okolicznościowych: w strefie czerwonej – 50 osób, na pozostałym obszarze 75.

 

GASTRONOMIA

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa w lokalach gastronomicznych na terenie całego kraju należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. W tego typu miejscach jak i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

 

KULTURA

Na terenie całego kraju, z wyłączeniem stref czerwonych, w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w przestrzeni zamkniętej może uczestniczyć 25 proc. publiczności. Taka sama zasada obowiązuje w kinach. W imprezach, które odbywają się na wolnym powietrzy, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

 


PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Przypominamy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, by:
• zakrywać usta i nos,
• często myć i dezynfekować ręce,
• zachowywać bezpieczną odległość od innych,
• unikać dotykania oczu, nosa i ust,
• stosować się do aktualnie obowiązujących ograniczeń.