Witamy na stronie Urzędu Gminy w Rudzińcu.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Rudziniec,
marzec był miesiącem pełnym działań, spotkań, decyzji i inwestycyjnych kroków. To czas intensywnej pracy, wspólnych inicjatyw i realnych efektów, które powoli zaczynają kształtować naszą rzeczywistość – zarówno tu i teraz, jak i w dłuższej perspektywie.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie działań za marzec 2025 roku.

Zapraszamy do lektury
Wójt Gminy Rudziniec
Łukasz Pierończyk 

 

Najważniejsze w marcu: 

  • Przed nami kolejne posiedzenie Rady Seniorów - 7.04 godz. 10:00
     
  • Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy sali sportowej w Bojszowie w ramach programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej w Województwie Śląskim, otrzymaliśmy również pozwolenie na budowę,
     
  • Odbyliśmy spotkania sprawozdawcze za 2024 rok w 10 jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy. W jednostce OSP Bycina nastąpiła zmiana Zarządu OSP. Składamy serdeczne podziękowania dla byłego Zarządu OSP Bycina, z Panem
    Prezesem Jerzym Golombkiem na czele, za wieloletnią służbę, zaangażowanie oraz wkład w rozwój jednostki. Gratuluję nowo wybranemu Zarządowi – Prezesowi Mateuszowi Głogowskiemu, Naczelnikowi Damianowi Wróblowi oraz wszystkim jego członkom. Życzymy efektywnego działania, sukcesów w dalszej działalności oraz pomyślności podczas pełnienia tej odpowiedzialnej misji. Zapewniam, że zarówno moje wsparcie, jak i całej Gminy, będzie Wam zawsze towarzyszyć - jesteśmy do Waszej dyspozycji.
     
  • Odbyły się dyżury Wójta wraz z Radnymi i Sołtysami w miejscowościach: Poniszowice oraz Rudziniec. Zapraszamy do wzięcia udziału w następnych spotkaniach. 
     
  • 7 marca w Urzędzie Gminy odwiedził nas Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Gliwicki, Sławomir Oder.
     
  • W marcu odbył się Gminny Dzień Kobiet – Pamiętajcie Drogie Panie, jak jesteście ważne i wyjątkowe każdego dnia! 
     
  • Za nami także istotne święto, które odbyło się w marcu – Dzień Sołtysa. Sołtysi odgrywają kluczową rolę w życiu gminy, a nasza współpraca jest fundamentem skutecznego działania na rzecz mieszkańców. Dziękuję jeszcze raz za spotkanie i Wasze pełne zaangażowanie.
     
  • Odbyło się spotkanie z firmą Heidelberg Materials Polska w sprawie kopalni piasku. Dziękuję mieszkańcom Pławniowic, naszej gminy i okolic za liczne przybycie oraz jasne stanowisko – Wasz głos ma kluczowe znaczenie. Mieszkańcy wyrazili uzasadnione obawy dotyczące degradacji środowiska, hałasu, ruchu ciężarówek, zniszczenia dróg oraz wpływu na wody gruntowe oraz zbiornik Pławniowice. Jestem przedstawicielem MIESZKAŃCÓW, nie wyobrażam sobie więc, że mógłbym działać przeciwko Wam. To Wasze miejsce na ziemi i to Wasze zdanie jest decydujące. Otrzymaliśmy informację, że wspomniana firma zrezygnowała ze swojego przedsięwzięcia w Gminie Rudziniec. Dziękuję za zaangażowanie oraz działania w tym temacie Panu Sołtysowi, Radzie Sołeckiej Sołectwa Pławniowice, Radnej Sołectwa, Radzie Gminy, wszystkim Mieszkańcom oraz zainteresowanym.
     
  • Spotkałem się z Prezesem Izby Rolniczej, Przedstawicielami Rady Gminy Rudziniec, rolnikami z terenu gminy Rudziniec, pracownikami Urzędu, Panem Mecenasem w celu ustalenia działań i rozwiązań dot. gospodarki rolnej na terenie gminy Rudziniec w aktualnym momencie i na przyszłość. Cieszę się, że wspólnie ustaliliśmy sobie plan działania, który już wdrażamy w życie.
     
  • Miało miejsce spotkanie z Burmistrzem Gminy Ujazd – Hubertem Ibromem, pracownikiem odpowiedzialnym za współprace z ramienia Urzędu Gminy Ujazd oraz naszym w sprawie organizacji meczu partnerskiego Górnika Zabrze. Wydarzenie zaplanowano już 24 maja 2025. 
     
  • Konsultacje dla organizacji pozarządowych pod kątem nauki pisania wniosków oraz dostępnych projektów, na bieżąco informujemy
    organizacje o możliwych grantach i dotacjach
     
  • Odbyło się spotkanie z Panem Ministrem Markiem Krawczykiem oraz Panem Piotrem Stecem. W wydarzeniu uczestniczyli także Pan Poseł Piotr Strach, Pan II Wicewojewoda Michał Kopański, Pan Hubert Ibrom Burmistrz Ujazdu, wielu samorządowców, pracowników urzędów z Powiatu Gliwickiego, ale co najważniejsze – w bardzo licznym gronie pojawiły się ORGANIZACJE POZARZĄDOWE z naszej gminy (OSP, KGW, Kluby sportowe i wiele innych), a także z powiatu gliwickiego. Rozmawialiśmy o nowym programie rządowym: Moc Małych Społeczności – wsparcia dla organizacji pozarządowych działających w mniejszych miejscowościach. Program ma na celu wzmocnienie lokalnych inicjatyw, integrację społeczności i rozwój oddolnych projektów. Dzięki grantom i szkoleniom NGO-sy z miast poniżej 100 tys. mieszkańców zyskają nowe możliwości działania i większy wpływ na swoje otoczenie. Ogromne podziękowania dla pracowników Urzędu Gminy w Rudzińcu, Gminnego Ośrodka Kultury oraz naszych wspaniałych Pań z KGW za pyszne, przygotowane specjały! Tak jak zapowiadałem, kolejnym krokiem będą dyżury dla organizacji w sołectwach. Chcemy aktywnie wspierać NGO-sy, pomagając w pisaniu wniosków, wyjaśniając procedury i wskazując dostępne źródła finansowania.
     
  • W piątek, 21 marca 2025 roku, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gliwicach odbyła się narada koordynacyjna dotycząca działań zapobiegających zakwitowi „Złotej Algi”, w której uczestniczyłem wraz z przedstawicielami służb wojewódzkich, powiatowych i sił zbrojnych. Spotkaniu przewodniczyli Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz Starosta Gliwicki Dawid Rams, a rozmowy koncentrowały się na wykorzystaniu doświadczeń z ubiegłorocznego eksperymentu.
     
  • 27 marca odbyła się Komisja Oświaty, Kultury i Sportu (wyjazdowa do budynków SP w Chechle w sprawie omówienia przebudowy wewnątrz budynku) oraz ZSP w Rudzińcu (w sprawie pochylenia się nad rozbudową stołówki i remontu przedszkola). Poruszane były również sprawy dot. organizacji stołówek w naszych szkołach, a także losowania kolejności realizacji inwestycji w zakresie budowy placów zabaw na terenie Gminy Rudziniec. Została ustalona następująca kolejność:
    1. Ligota Łabędzka,
    2. Poniszowice,
    3. Łany,
    4. Widów,
    5. Bycina,
    6. Pławniowice,
    7. Kleszczów,
    8. Niewiesze,
    9. Taciszów,
    10.Rzeczyce,
    11.Słupsko,
    12. Niekarmia,
    13. Chechło,
    14. Łącza,
    15. Bojszów,
    16.Rudziniec 
    17. Rudno.
    Na pewno w tym roku chcemy zacząć od pierwszych trzech, wykorzystując dostępne środki z Metropolii GZM, kolejne będą robione sukcesywnie po uzyskaniu dofinansowań.
     
  • 20 marca powitaliśmy wspólnie Wiosnę przed Urzędem Gminy we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec i Kwiaciarnią Leśny Kwiat z Rudzińca, rozdając sadzonki oraz nasiona, a także nasze gminne gadżety.
     
  • 20-21 marca odbyło się posiedzenie konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Jaworzu.
     
  • 29 marca odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w Kleszczowie, a także wspólnie z Nadleśnictwem Rudziniec i mieszkańcami sadziliśmy drzewa, dbając o przyszłość naszych lasów.
     
  • Uczestniczyliśmy w obchodach 5-lecia KGW „Teraz My” Rudno. Gratuluję pięknej działaności i życzę dalszych sukcesów.
     
  • 6 marca odbyło się kolejne spotkanie grupy G8 - spotkanie włodarzy powiatu gliwickiego w Pyskowicach, którego głównym tematem była obowiązująca już ustawa o obronie cywilnej.
     
  • Gościliśmy w Łączy zawody PASJA CUP, które dostarczyły wielu emocji i były prawdziwym świętem tropienia.
     
  • Uczestniczyłem w zawodach MDP, w Paniówkach. Gratuluję wszystkim uczestniczącym drużynom, podziwiam za determinację oraz zaangażowanie.
     
  • Trwa remont drogi powiatowej nr 2939S na odcinku Widów – Chechło, planowane zakończenie w tym tygodniu.
     
  • W Brynku odbyło się spotkanie robocze w sprawie rocznych planów łowieckich na 2025/2026.

 

Inwestycje:

  • Budowa przedszkola w Rudnie: Trwają prace ziemne związane z korytowaniem pod nawierzchnie dróg i parkingów. Prace tynkarskie zostały wykonane. Trwa montaż kanałów wentylacyjnych. Rozpoczęto układanie warstw posadzki.
     

  • Budowa żłobka w Rudnie: Ukończono układanie warstw posadzki. Trwa montaż ogrzewania podłogowego.
     

  • Budowa Gminnego Centrum Usług Opiekuńczych w Rudzińcu oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudzińcu: prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
     

  • Budowa garażu dwustanowiskowego z zapleczem socjalnym dla OSP w Bojszowie: Zaawansowanie prac 75%, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Planowane zakończenie inwestycji już w maju.
     

  • Naprawa lamp solarnych: Naprawiono 19 sztuk lamp solarnych na terenie gminy.
     

  • Przystanek autobusowy: Zlecono firmie EURODROGA Milan Sternik w Gliwicach sporządzenie projektu budowy peronu przystankowego w Bojszowie w rejonie skrzyżowania dróg powiatowych celem uzgodnienia w Zarządzie Dróg Powiatowych, Zarządzie Transportu Metropolitalnego oraz uzyskania zgłoszenia wodno-prawnego oraz sporządzenie i uzgodnienie projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas budowy peronu.
     

  • Termomodernizacja budynku przy ul. Szkolnej 1. 27 lutego otwarto oferty w postępowaniu na wybór wykonawcy projektu. Wpłynęło 8 ofert, a dokumenty podpisano z firmą: Smart Build Ewa Lampert z Wodzisławia Śląskiego.
     

  • Budowa odwodnienia w Rudnie: Przeprowadzono postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy
    odwodnienia pasa drogowego ul. Kolejowej. W dniu 20.02.2025 roku została zawarta umowa z firmą EURODROGA Milan Sternik.
     

  • Program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków:
    -wysłano pisma do 50 wnioskodawców,
    -44 osoby potwierdziły gotowość realizacji w 2025 roku,
    -5 osób przełożyło inwestycję na 2026 rok,
    -10 osób zrezygnowało lub zostało skreślonych z powodu braku odpowiedzi.
     

  • Pielęgnacja drzew i krzewów: Zlecono prace pielęgnacyjne drzew i krzewów w Chechle, Pławniowicach i Rudzińcu.
     

  • Otrzymaliśmy wstępne promesy z Polskiego Ładu na następujące zabytki:
    - Renowacja drewnianej nastawy ołtarza głównego w kościele pw. Jana Chrzciciela w Poniszowicach (bez obrazu matki Boskiej Częstochowskiej),
    - Odbudowa zabytkowego parku Zespołu Parkowo-Pałacowego w Pławniowicach.
     

  • Wniosek o zmianę inwestycji dot. Renowacji zabytkowej Kaplicy Jana Nepomucena w Pławniowicach również został złożony, czekamy na rozpatrzenie wniosku i otrzymanie wstępnej promesy. W związku z otrzymanymi promesami przygotowywany jest projekt Uchwały Rady Gminy w sprawie udzielenia dotacji. A kolejnym krokiem będzie zawarcie umów, ogłoszenie postępowań zakupowych i wybór wykonawców prac.
     

  • Korespondencja w sprawie remontu dworca w Rudzińcu: Prowadzimy rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Wojewodą Śląskim w sprawie włączenia budynku do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030.
     

  • W dniu 10.03 ogłoszono postępowania na „Wykonanie termomodernizacji budynku OSP w miejscowości Bycina” i „Wykonanie termomodernizacji budynku OSP w miejscowości Łany” – otwarcie ofert planowane jest na Łany - 25.03.2025r. oraz Bycina w dniu 27.03.2025r.
     

  • W dniu 20.03.2025r. ogłoszono postępowanie na „Wykonanie projektu dla budowy garażu przy OSP Łącza”.
     

  • W dniu 07.03 ogłoszono postępowanie na „Budowę nowego stanowiska garażowego przy remizie OSP Widów - zaprojektuj i wybuduj” . Termin składania ofert upłynął 24.03.2025r. Oferty złożyło 5 wykonawców– trwa ich weryfikacja. 

 

Gmina Rudziniec konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju, tworząc dogodne warunki dla przedsiębiorców. W ramach tych działań Zespół ds. Obsługi Inwestora podejmuje kolejne kroki na drodze do przyciągania inwestycji. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie BUSINESS MIXER, zorganizowane we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczna S.A.. Uczestniczyli w nim przedstawiciele KSSE na czele z Wiceprezesem  Urzędu Marszałkowskiego Jackiem Bialikiem oraz instytucji zajmujących się funduszami europejskimi, a także blisko 30 przedsiębiorców zainteresowanych inwestycjami w gminie. Zaprezentowaliśmy nasze atuty oraz cztery tereny inwestycyjne: Łany, Widów, Bycina i Ligota Łabędzka.

Inspirując się rozwojem miasta Gliwice i gminą Ujazd wdrażamy nowe rozwiązania. Wkrótce uruchomiona zostanie zakładka „Dla Inwestora” na stronie internetowej gminy oraz folder inwestycyjny prezentujący dostępne tereny i możliwości współpracy. Naszym celem jest przyciąganie inwestorów, tworzenie nowych miejsc pracy i zrównoważony rozwój gospodarczy, który umocni pozycję gminy jako atrakcyjnej lokalizacji.

 

Co więcej w gminie? 


 

Przewiń do góry