Witamy na stronie Urzędu Gminy w Rudzińcu.

„Jestem uczciwym człowiekiem…” – Wzruszające obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Gminie Rudziniec

W niedzielę, 6 kwietnia 2025 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzińcu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Spotkanie zorganizowane przez Urząd Gminy Rudziniec oraz zarząd koła DFK Pławniowice przyciągnęło wielu mieszkańców, potomków deportowanych oraz wszystkich, którzy chcieli uczcić pamięć ofiar tych dramatycznych wydarzeń.

W atmosferze głębokiej zadumy i wzruszenia oddaliśmy hołd mieszkańcom gminy, którzy w 1945 roku zostali aresztowani, internowani i wywiezieni do sowieckich łagrów. Ich jedyną „winą” była śląska tożsamość. Wydarzenia sprzed 80 lat odcisnęły trwałe piętno na losach tysięcy rodzin w regionie – i to właśnie ich pamięć była sercem niedzielnego spotkania.

W programie znalazła się poruszająca prelekcja Leszka Jodlińskiego pt. „Tragedia Górnośląska z perspektywy świadka – księdza Franza Pawlara”, który jako kapelan pałacowej kaplicy w Pławniowicach pozostawił wyjątkowe świadectwo tamtych czasów. Wspomnienia rodzin deportowanych wypełniły salę ciepłem, wzruszeniem i autentycznymi emocjami, przypominając, że historia żyje w ludziach i przekazywana z ust do ust przetrwała.

Dopełnieniem wydarzenia był koncert zespołu „Do usłyszenia”, który swoim repertuarem wprowadził obecnych w nastrój refleksji i zadumy. Całości towarzyszyła wystawa historyczna, przybliżająca losy mieszkańców gminy dotkniętych represjami NKWD w 1945 roku.

To spotkanie nie było tylko wspomnieniem. Było także wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy przez lata dzielili się bolesną prawdą – w rodzinach, wspomnieniach, świadectwach. Dzięki nim pamięć o Tragedii Górnośląskiej nie zginęła i nadal kształtuje naszą wspólną tożsamość.

Cześć Ich Pamięci.

 

 

Zapraszamy na kolejne wydarzenie upamiętniające Tragedię Górnośląską – w sierpniu w Urzędzie Gminy w Rudzińcu będzie można zobaczyć wystawę pt. „Moj ōpa tyż boł deportuwany”, przygotowaną przez radzionkowskie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Wystawa ukazuje jedne z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska i pozwala lepiej zrozumieć losy ludzi, którzy 80 lat temu – zupełnie niewinnie – stali się ofiarami wielkiej polityki.

 

Przewiń do góry