Serdecznie zapraszam do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności 17 maja 2015 r. w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Na uczestników czeka wiele atrakcji m.in.: wycieczka z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym, seminarium na temat różnorodności biologicznej świata, warsztaty ogrodnicze, gry i zabawy plenerowe, kiermasz i EkoBazar, koncert oraz konkursy z nagrodami.

 

>>> HARMONOGRAM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI <<<

 

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności będzie możliwość oddania zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego w ramach akcji Zamień Odpady na Kulturalne Wypady

 

>>> ZAMIEŃ ODPADY NA KULTURALNE WYPADY <<<

 

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, a jego celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności, czyli bogactwa form życia na naszej planecie, które to zmniejsza się w zastraszającym tempie.

Naukowcy różnie szacują tempo wymierania gatunków: według konserwatywnych ocen tracimy ok. 5 tys. gatunków rocznie. Szacunki pesymistyczne mówią nawet o 150 tys. gatunków znikających każdego roku z Ziemi. Tempo to jest od 5-25 tys. razy wyższe od naturalnego. W ciągu najbliższych 25-30 lat może zniknąć 25-50% gatunków.

W Polsce najbardziej zagrożone są gatunki żyjące na bagnach i podmokłych łąkach, wskutek przekształcania tych terenów na użytki rolne. W lasach spadek bioróżnorodności związany jest z nastawioną na szybki zysk gospodarką leśną. Postępująca fragmentaryzacja ekosystemów w związku z budową autostrad czy infrastruktury turystycznej w górach to kolejne przyczyny prowadzące do spadku bioróżnorodności.

Ochrona bioróżnorodności jest zatem potrzebą chwili, jest działaniem, które ukierunkowane jest również na ochronę ludzi.

 
Serdecznie zapraszamy do udziału!