Szanowni mieszkańcy gminy Rudziniec,
wielu z Was pamięta sytuację sprzed kilku lat, kiedy komunikacja w naszej gminie funkcjonowała wyłącznie w dni robocze w godzinach od 5.00 do 18.00. Próbowano różnych sposobów, aby temu zaradzić – wyliczenia istniejącego wówczas organizatora komunikacji KZK GOP były powalające – szacowany roczny koszt utrzymania komunikacji dla gm. Rudziniec w 2017 roku opiewał na kwotę ponad trzech milionów złotych, co było ofertą na którą gminę nie było stać. Przed ponad pięciu laty udało się stworzyć funkcjonujący do dziś model komunikacji, który spowodował, że transport publiczny stał się o wiele bardziej dostępny dla wielu z mieszkańców, a koszty jego utrzymania były do przyjęcia.

Czas biegnie, a co za tym idzie nasze wejście do GZM spowodowało, że uzyskamy z dniem 01.01.2023 roku (po długich staraniach ze strony gminy Rudziniec) linię M106 łączącą Rudziniec z Gliwicami przez Rudno – Bojszów Skrzyżowanie – Kleszczów. Dlaczego tak późno - pyta wielu mieszkańców – powód jest powszechnie znany - borykające się z brakiem kierowców firmy transportowe nie były w stanie podjąć się tego zadania wcześniej (termin uruchomienia linii M106 był kilkakrotnie przekładany, na co gmina nie miała wpływu). Linia M106 jest linią Metropolitarną – tzn. gmina z własnych środków nie będzie musiała jej utrzymywać. Trzeba zaznaczyć, że każda gmina pokroju Rudzińca w ramach Metropolii otrzymała tylko jedną bezpłatną linię M. Na dzień dzisiejszy po wymianie pism i rozmowach w ZTM w dalszym ciągu gmina Rudziniec będzie organizatorem linii gminnych (wójt ma prawo organizacji transportu publicznego tylko na terenie własnej gminy). Równocześnie informuję, że z Funduszu Przewozów Autobusowych udało się gminie zdobyć na cel organizacji gminnego transportu publicznego kwotę ponad 1,2 miliona złotych. Należy podkreślić, że gdyby komunikację gminną organizowała Metropolia, tych środków z tzw. funduszu autobusowego byśmy nie otrzymali, ponieważ środki te nie są przeznaczone na komunikację miejską, a taką tworzy ZTM.

Mając na względzie otrzymane środki oraz konieczność przesiadek z linii gminnych na linie ZTM informuję, że po przegłosowaniu większością głosów przez Radnych z dniem 1 stycznia 2023 roku komunikacja gminna będzie bezpłatna dla wszystkich podróżnych na terenie gminy Rudziniec. Trwają ostatnie ustalenia i lada chwila szczegółowy rozkład gminnej komunikacji publicznej z poszczególnych sołectw w skomunikowaniu z liniami ZTM zostanie podany do wiadomości.

Tu znajduje się komunikat ZTM o uruchomieniu linii M106 https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/2605/...

Poniżej zamieszczone są rozkłady jazdy (lada chwila rozkłady zostaną umieszczone na przystankach). Również w załącznikach znajdują się informacje, jak kupić bilety. Przypominamy, że do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach ZTM uprawnione są miedzy innymi: dzieci i młodzież do 16 roku życia oraz osoby starsze powyżej 70 roku (tu jest szczegółowy regulamin https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/taryfa-przewozu)

1rozklad-R1.jpeg

2rozkład-R2.jpeg

3rozkład-SW1.jpeg

4rozkład-SW2.jpeg

5Podróżuj ulotka 1792x1224-01 3.jpeg

6Podróżuj ulotka 1792x1224-02 3.jpeg

7cennik2.jpeg

8cennik1.jpeg

Przewiń do góry