Po zakończeniu mszy św. ponownie zebrał się korowód i ruszył na boisko sportowe, gdzie sołtys Sabina Gabrysiak oraz radny Mateusz Frejno serdecznie powitali wszystkich zebranych i zaprosili do wspólnej zabawy. Następnie głos zabrali wójt Krzysztof Obrzut oraz radny Andrzej Frejno.

Włodarze zadbali o to, aby nie zabrakło atrakcji podczas tegorocznego święta plonów. Najpierw popis dała orkiestra dęta GOK Rudziniec oraz mażoretki, następnie swoje zdolności wokalne zaprezentowały dzieci szkół podstawowych z: Bojszowa, Kleszczowa i Kozłowa, które wspólnie z panią Danutą Fojcik przygotowały bogaty repertuar. Na zaproszenie władz Bojszowa przyjechał znany z TVS zespół B.A.R.

Największą atrakcją tegorocznych dożynek wiejskich w Bojszowie był występ pań należących do Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Bojszowie (znanych wszak w całej Gminie Rudziniec ze swej aktywności!): Cecylii Frejno, Sigridy Pieczki, Brygidy Muskalla, Ireny Fojt, Anny Blaszczyk, Gizeli Misała, Haliny Gudowskiej, Magdaleny Misiewicz, Patrycji Frejno. Pan Andrzej Frejno wspomógł panie grą na akordeonie, czyli tzw. ciji. Panie na długo przed tą uroczystością ciężko pracowały, uczestnicząc w próbach, aby dać popis zdolności aktorskich. Zaprezentowały skecz gwarą pt. „Darcie pierza” (którego scenariusz specjalnie na tę okazje napisała pani Celina), przypominając w ten sposób, jak to piyrwy baby spotykały se na szkubkach, kaj mogły se poklachać, pośmioć i jeszcze piyrze wyszkubać! Scena zamieniła się na jakiś czas w kuchnię a panie zadbały o odpowiednie stroje oraz klimat spotkania przi szkubkach. Widzowie, oglądając ich występ, przenieśli się w czasie do przeszłości, kiedy tradycja darcia pierza była powszechnie kultywowana. Ten oryginalny pomysł na ożywienie tradycji niewątpliwie spodobał się tłumnie zebranej widowni, bo brawom nie było końca.

W tym roku, mimo niekorzystnych prognoz, pogoda dopisała. Najważniejsza jednak była pogoda ducha mieszkańców Bojszowa a ta przecież nigdy nie zawodzi!

 

Bożena Kaczmarczyk